Monday, December 04, 2006

Fråga: oregelbunden mens efter piller

"Hejsan. Jag slutade med p-piller för snart fyra månader sedan, min mens är fortfarande väldigt oregelbunden och konstig. Jag frågade min barnmorska men hon sa att kroppen blir normal inom tre månader och tyckte att den borde bete sig som vanligt. Har jag fått oregelbunden mens nu för att jag har ätit piller? Tacksam för svar."/Linda

Du behöver inte oroa dig, det är inte bara normalt utan dessutom vanligt att kroppen beter sig konstigt rätt länge efter att man har slutat med p-piller. Barnmorskor säger ofta att kroppen går tillbaka till "normalläge" igen inom tre månader efter att man har slutat med p-piller, men det är inte alltid sant. För vissa kvinnor kan det ta över ett halvår innan kroppen beter sig normalt igen.
Det brukar tex ta längre tid för tjejer som är små och smala, eftersom hormon-dosen är anpassad efter en mellanstor tjej och hormonerna lagras i kroppen, så det blir ett större överskott hormoner i kroppen om man väger lite.

P-piller-tillverkarna brukar vara mycket noga med att påstå att kroppen blir normal igen inom ett halvår och att man då har lika stora chanser att bli gravid som innan (för att tjejer ska våga börja med pillren). Det kan dock skilja väldigt mycket från olika kvinnor hur lång tid deras kroppar behöver på sig att vänja sig vid att vara utan hormoner och börja producera rätt hormoner igen.

Ta det lugnt och slappna av, 3-7 månader är helt normalt. Din kropp kommer att komma ifatt sig själv snart.